***** Eascape Press Release *****

Eascape to nowa aplikacja relaksacyjna VR stworzona przez neuronaukowców, architektów krajobrazu i ekspertów VR, która umożliwia korzystanie z uzdrawiającej mocy natury bez wychodzenia z domu.

Branża VR na pomoc zdrowiu psychicznemu 
Eascape to nowa aplikacja relaksacyjna VR stworzona przez neuronaukowców, architektów krajobrazu i ekspertów VR, która umożliwia korzystanie z uzdrawiającej mocy natury bez wychodzenia z domu. Darmowa wersja aplikacji wchodzi na rynek właśnie teraz, kiedy cały świat zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa. To nie przypadek. W tych trudnych czasach twórcy aplikacji zachęcają nas wszystkich do spojrzenia na technologię VR jako skuteczne narzędzie samoopieki, gotowe do ponownego połączenia nas z naturą i uspokojenia naszych umysłów.

Intensywne prace nad projektem rozpoczęły się prawie dokładnie rok temu – podczas pierwszego lockdown’u. Chcieliśmy lepiej zrozumieć psychologiczne potrzeby ludzi w okresie izolacji, dlatego przeprowadziliśmy badanie właśnie na ten temat. To, czego się dowiedzieliśmy, było bardzo uderzające, choć nie zaskakujące – przynajmniej nie dla nas – mówi dr Agnieszka Olszewska-Guizzo, założycielka Eascape, po czym dodaje: Okazało się, że w tak trudnych warunkach, oprócz kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi, nam wszystkim najbardziej brakuje obcowania z naturą. Pandemia pokazała to, co neuronaukowcy i psycholodzy środowiskowi wiedzieli od dawna – że przebywanie w otoczeniu zieleni jest niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego i procesów poznawczych, takich jak pamięć, uwaga czy kreatywność.

Potrzebujemy natury bardziej niż kiedykolwiek
Jeśli mówimy o naszym kontakcie z naturą, sytuacja była tragiczna jeszcze przed pandemią, zwłaszcza w dużych miastach. Nauka pokazuje, że miejskie, stresujące i chaotyczne, pełne stymulacji środowiska zwiększają ryzyko zaburzeń psychicznych o 38% w porównaniu z życiem na wsi. Długo pracujemy w biurach, z dala od zieleni, potem wracamy do domu, gdzie często zostajemy do następnego dnia, zbyt zmęczeni, żeby wyjść i choćby pospacerować po pobliskim parku. A nawet jeśli chętnie spędzamy trochę czasu w zielonym otoczeniu – często po prostu nie możemy tego zrobić, ponieważ z powodu procesów urbanizacji i utraty bioróżnorodności nie mamy już nieograniczonego dostępu do takich przestrzeni. To po prostu nie może być dobre dla naszego samopoczucia. Aby zachować zdrowy umysł, ograniczyć występowanie depresji i lęków, łagodzić stres, zmniejszać ryzyko demencji, musimy być świadomi tego czym na co dzień się otaczamy- wyjaśnia dr Nicolas Escoffier, jeden z twórców Eascape.

Krajobrazy, które uspokajają 
Eascape opiera się na krajobrazach kontemplacyjnych, idei, która zrodziła się w 2011 roku w ramach pracy naukowej Agnieszki Olszewskiej-Guizzo z zakresu architektury krajobrazu i ekologii miasta. W swoich badaniach odkryła ona, że ​​istnieją pewne cechy widokowe, które mogą wpływać na ludzki mózg w celu poprawy zdrowia psychicznego i samopoczucia. Krajobrazy kontemplacyjne zawierają określone ukształtowanie terenu z wieloma warstwami, naturalną asymetrią i głębią widoku. W otoczeniu takiej scenerii powinniśmy być w stanie obserwować subtelne zjawiska, takie jak gra świateł i cieni, falujące liście czy cienie przesuwające się wraz z ruchem słońca. Kontemplacyjności krajobrazom dodają także elementy archetypowe, takie jak płynąca woda, ścieżka, stare drzewo czy wielki kamień.
Przestrzeń taka powinna mieć również charakter ciszy i spokoju, zapewniając komfort i poczucie samotności. Uaktywnia to nasz układ nerwowy i naszą ewolucyjnie uwarunkowaną biofilię – poczucie, które istnieje w każdym z nas od pradawnych czasów, gdy żyliśmy jeszcze w ścisłym związku z naturą – mówi Agnieszka Olszewska-Guizzo.

Doświadczenie VR jak żadne inne
Eascape w niczym nie przypomina gier komputerowych. Różni się nawet od innych aplikacji relaksacyjnych. Większość aplikacji VR całkowicie pochłania naszą uwagę. Mamy zadania do wykonania, fantastyczne stworzenia do poznania lub nowe rzeczy do nauczenia. Wszystko to generuje fale beta w naszym mózgu, sprawiając, że nasz umysł pracuje na pełnych obrotach i ostatecznie wiedzie do zmęczenia mentalnego. Eascape działa w odwrotny sposób, generując fale alfa, które są charakterystyczne dla stanu relaksu i uważności. Na co dzień dostęp do takiego stanu mamy tylko poprzez sen, praktykę medytacyjną czy bliski kontakt z naturą – mówi Agnieszka Olszewska-Guizzo.

Aplikacja zawiera wysokiej definicji filmy 3D 180 °, nagrane w jednym z naukowo potwierdzonych kontemplacyjnych parków we Włoszech, z naturalnymi, relaksującymi dźwiękami natury. Użytkownik może teleportować się do czterech punktów widzenia. W aplikacji celowo nie zostały dodane żadne efekty specjalne, aby było to miejsce na spokojną fascynację i łagodną eksplorację, która uspokaja umysł. Całe doświadczenie powinno być przyjemną praktyką uważności, dostępną na wyciągnięcie ręki. Aby zauważyć poprawę nastroju, zaleca się około 10 minut codziennej kontemplacji przez minimum 2 tygodnie. Test pilotażowy wykazał 32% redukcję nastroju depresyjnego już po 7 minutach użytkowania Eascape, w porównaniu z innym środowiskiem VR.

Zdrowe środowiska VR na ratunek dzisiejszym społeczeństwom
Jesteśmy przekonani, że zdrowe środowiska VR mogą dokonać ogromnej zmiany w sposobie, w jaki my jako społeczeństwo radzimy sobie z problemami zdrowia psychicznego – mówi Agnieszka Olszewska-Guizzo. Chęć pomocy wszystkim, którzy potrzebują dostępu do natury, zgromadziło zespół Eascape, który składa się ze specjalistów z całego świata. Dorastając, każdy z nich obserwował różne rodzaje krajobrazów, ucząc się, jak może to wpływać na samopoczucie ludzi. To było ogromne źródło inspiracji.
Kiedy świat akademicki spotyka się z branżą VR
Wśród członków zespołu Eascape są naukowcy z Uniwersytetu z Porto i Narodowego Uniwersytetu z Singapuru, którzy specjalizują się w neurobiologii, psychologii środowiska i architekturze krajobrazu. Dlaczego zdecydowali się wyjść ze swoją wiedzą poza świat akademicki i skrzyżować swoje ścieżki z branżą VR? Chcieliśmy wykorzystać naszą wiedzę i stworzyć narzędzie, które będzie dostępne i pomocne dla każdego, zwłaszcza dla osób zmagających się z depresją, lękami, bezsennością czy wypaleniem zawodowym, a także dla osób starszych, które ze względu na stan zdrowia często pozostają w izolacji – mówi Nicolas Escoffier.
Zaproszenie do łagodnej, zielonej rewolucji
Bezpłatna wersja Eascape działa obecnie na platformie Oculus. Choć to dopiero początek. Mamy ambitne plany. Zamierzamy przeprowadzić dalsze badania aplikacji, dostosować ją do poszczególnych grup użytkowników oraz dodać nowe nagrania z różnych zakątków świata. Ale na razie chcemy po prostu, aby jak najwięcej osób wypróbowało Eascape i było częścią naszej łagodniej, zielonej rewolucji. Aplikacja Eascape nie ma na celu zastąpienie natury – to oczywiście jest niemożliwe. Ale kiedy po prostu nie mamy do niej dostępu, to rozwiązanie najbliższe prawdziwemu obcowaniu z naturą – mówi Agnieszka Olszewska-Guizzo.